Witaj Wiosno!

To był niezwykły dzień. Już od rana w naszym przedszkolu panowało poruszenie. Dzieci ubrane w wiosenne kolory z niecierpliwością czekały na to co wydarzy się pierwszego dnia kalendarzowej Wiosny.

W grupie I Krasnalki powitanie wiosny zaczęły od odszukania listu, który Pani Wiosna ukryła w sali. Po odczytaniu go, dzieci wykonywały zadania zapisane w liście: segregowały atrybuty wiosny i zimy do odpowiednich pętli, układały wiosenne kwiaty według kolorów na chuście animacyjnej, poszukiwały zaginionego zielonego koloru mieszając ze sobą farby i malowały listki. Ozdabiały również suknię Pani Wiosny.W grupie II Maluszki na powitanie Wiosny przyniosły piękne, kolorowe kwiaty z bibuły, które wykonały w domu ze swoimi Rodzicami. Z samego rana obejrzały teatrzyk do opowiadania pt. ,,Kwiatuszki z puszki” przedstawiony przez Panie oraz Kingę, która wcieliła się w postać Wiosny. Następnie podzieleni na dwie grupy  wykonali pracę plastyczną na temat ,,Wiosna” techniką collage. Na wykonanych obrazkach znalazły się zwiastuny wiosny: przebiśniegi, krokusy, drzewa z liśćmi, biedronki, motyle i młoda trawa.  A przedstawiona przyroda skąpana  została w promieniach wiosennego słońca. Dzieci bawiły się także w poszukiwanie ukrytych kopert. Każda koperta zawierała ilustracje oraz ciekawe informacje dotyczące pierwszych oznak wiosny. Wesoły charakter tego dnia podkreśliły zabawy przy wesołej wiosennej muzyce. Aby oznajmić mieszkańcom osiedla nadejście Wiosny Maluchy z kwiatami z bibuły wyszły do ogrodu przedszkolnego i tam również głośno śpiewały.

   

W grupie III dzieci w oczekiwaniu na przyjście Wiosny bawiły się przy piosence „Wiosna, Wiosenka”, rozwiązywały ,,Wiosenny quiz”, zagadki matematyczne i zagadki o oznakach wiosny. Podczas inscenizacji przedstawianej przez dzieci pt. „Wiosenny spacer” powitały Panią Wiosnę, która zaprosiła ich do zabawy przy piosence „Wiosenne buziaki”.  Średniaki przekazały gościowi przygotowaną wcześniej niespodziankę – namalowany wspólnie obrazek „Oznaki wiosny”. Wiosna zaproponowała dzieciom wykonanie pracy plastycznej „Żabki”, które później umieściły w „Kąciku Małego Artysty”. Następnie  dzieci zaproszone przez  Wiosnę udały się do ogrodu przedszkolnego na wiosenny spacer.Na  dzieci z grupy IV czekała pod salą niespodzianka – koszyk z listem od Pani Wiosny.  I tak zaczęła się zabawa  w „Wiosenne Podchody ”, z drogą pełną  niespodzianek. Starszaki z ogromnym zaangażowaniem odnajdowały wszystkie wskazówki, listy, szyfry, mapy, zielone butelki z ukrytymi  w nich zadaniami. Szły torem kwiatów, po nitce do kłębka, aby dotrzeć na wyznaczone miejsce. Poznały legendę o Marzannie i nauczyły się krótkiej rymowanki „Marzanno, Marzanno, Ty zimowa Panno. Dzisiaj Cię żegnamy i Wiosnę Witamy”” Zabierając ze sobą kukłę Zimowej Panny do swojej sali wykonały zadania ukryte w butelkach: rozwiązywały zagadki, śpiewały wiosenne piosenki, tańczyły, uczestniczyły w zabawach ruchowo – sprawnościowych, malowały kamienie – „Oznaki wiosny” oraz portret Pani Wiosny. Po wykonaniu zadań otrzymały wiosenne medale. Przedszkolakom bardzo podobały się zabawy, chętnie i aktywnie brały w nich udział, po czym w radosnych nastrojach wróciły do codziennych zajęć, stwierdzając że Wiosna już przybyła i oby została z nami na długo 🙂 WIOSNNE MENU!

Śniadanie: „Jemy co chcemy” bogate w nowalijki;
II śniadanie: „Przyleciały Biedroneczki”- humus na krakersie z koktajlowym pomidorkiem;
Obiad: „Zielone Żabki”- naleśniki ze szpinakiem, powidłem i owocami;
Podwieczorek: „Kolorowy Wiosenny Tort Kanapkowy”.