Realizacja projektu edukacyjnego „W kosmosie”

Zgłębiając tajemnice kosmosu, grupa IV przystąpiła do tygodniowej realizacji  projektu edukacyjnego „W kosmosie”. Najpierw dzieci ustaliły co wiedzą o kosmosie, a czego o nim nie wiedzą tworząc siatkę pojęć. Chętne dzieci przynosiły do przedszkola książki, czasopisma, zabawki i przedmioty związane z kosmosem, które gromadzone były w „Kosmicznym kąciku”. Aby poszerzyć wiedzę i odpowiedzieć na nurtujące pytania, przedszkolaki sięgnęły do źródeł wiedzy, jakimi są: książki, filmy z Internetu, opowiadania, bajki, ilustracje i wiersze. Sześciolatki wzbogaciły słownik pojęciowy o wyrazy związane z kosmosem, układem słonecznym, przestrzenią międzyplanetarną, itp.
Poznały historię Wielkich Polaków reprezentujących dwa zawody związane z kosmosem: Mikołaj Kopernik – astronom i Mirosław Hermaszewski – astronauta. Dzieci samodzielnie konstruowały i rozgrywały gry planszowe o kosmosie.
Prace plastyczne wykonywane były bardzo twórczo i zaangażowaniem każdego dziecka. Sześciolatki wykonały: kosmiczne pojazdy z odpadów, układ słoneczny – malowanie plasteliną, Marsjanka. Włączyły się także w kreatywną zabawę sensoryczną, tworząc „Kosmiczne kamienie i planetę emocji”.
Nie zabrakło również kosmicznych eksperymentów takich jak: „Galaktyka ze słoika”, „Deszcz meteorów”, „Kosmiczny taniec” oraz z pomocą latarki doświadczenia obrazującego ruch Ziemi wokół Słońca. W ramach projektu dzieci nauczyły się piosenki „Marsjanek”.
Ponadto do projektu zaangażowano Rodziców poprzez wykonanie ciekawych, kosmicznych czapek. Pomysłowość dzieci i Rodziców przeszła najśmielsze oczekiwania. Każda praca była oryginalna
i wyjątkowa.

Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i kreatywność.