Podsumowanie realizacji Rocznego Planu Pracy Przedszkola „Z ekologią żyjemy w zgodzie, pomagamy przyrodzie” metodą projektów

W ramach podsumowania realizacji Rocznego Planu Pracy „Z ekologią żyjemy w zgodzie, pomagamy przyrodzie” metodą projektów, w dniach od 20 do 24 kwietnia 2015r. odbył się prezentacje projektów przez poszczególne grupy na forum przedszkola.

Poniedziałek – 20 kwiecień
Spotkanie w grupie III – temat: WODA
Aby podsumować zdobytą wiedzę na temat wody, dzieci z grupy II, III i IV spotkały się
z nauczycielami
i młodzieżą z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1w Dębicy, którzy w ramach „Światowego Dnia Wody” jeszcze raz przypomnieli o ważnym znaczeniu wody dla ludzi, zwierząt i roślin. Utrwalili dzieciom, że o wodę należy dbać i nie wolno jej marnować. Następnie wszystkie dzieci z naszego przedszkola udały się do sali „Średniaków”, aby zobaczyć prezentację multimedialną obrazującą, wszystko to, czego pięciolatki nauczyły się o wodzie i jej znaczeniu dla środowiska.

Woda (1)  Woda (2)  Woda (3)

Woda (4)  Woda (5)  Woda (6)

Wtorek – 21 kwiecień
Spotkanie w grupie II – temat: GLEBA
Dzieci z grupy II w dn. 15.02.2015r. wykonywały doświadczenia związane z glebą. Założyły w kąciku przyrody hodowlę dżdżownic, posiały owies, fasolę i zasadziły pomidory. Codzienne obserwacje pokazały maluchom iż dżdżownice mieszają warstwy ziemi, przez co ją użyźniają i napowietrzają. Dzięki temu rośliny mają lepsze warunki rozwoju i wzrostu. Dbając o rośliny maluchy nauczyły się, że oprócz żyznej ziemi potrzebne jest im też światło i woda.
Zdobytymi wiadomościami dzieci z grupy II podzieliły się z pozostałymi przedszkolakami w dn. 21.04.2015r. Przygotowana została dla nich prezentacja multimedialna pt. „Gleba”. Na zakończenie dzieci miały okazję degustacji warzyw, których jadalne części znajdują się pod ziemią: rzodkiewka, marchew, kalarepka.

Gleba (1)  Gleba (2)  Gleba (4)

 

Środa – 22 kwiecień
Spotkanie w grupie I – temat: POWIETRZE
„Bawimy się wesoło i szukamy powietrza wkoło” – pod tym hasłem najmłodsze przedszkolaki zaprosiły starszych kolegów do zabawy. Mali badacze szukali dowodów na istnienie powietrza poprzez nadmuchiwanie balonów, łapanie powietrza do foliowych woreczków, wykonanie doświadczenia ze świecami. Następnie wyciągnęły wnioski, że powietrze jest niewidoczne, bezbarwne i bez zapachu.
Poprzez zabawę dzieci dowiedziały się „Co to jest wiatr ?” oraz, że powietrze niezbędne jest do oddychania, ale zdarza się, że jest zanieczyszczone.
Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną pt.: „Czy powietrze w naszej sali jest czyste?”. Zapoznały się z kolejnymi etapami badań oraz ich wynikami, które przeprowadziły dzieci z grupy I. Kolejną niespodzianką było zaproszenie dzieci do zabawy z latawcami w ogrodzie przedszkolnym.
Poprzez zabawę nasi wychowankowie zdobyli nowe doświadczenia, poszerzyli swoją wiedzę o otaczającym świeci co pozytywnie wpłynęło na kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci.

Powietrze (1)  Powietrze (2)  Powietrze (3)

Powietrze (4)  Powietrze (5)  Powietrze (6)

Czwartek – 23 kwiecień
Spotkanie w grupie IV– temat: OBSERWACJA PRZYRODY
W tym dniu wszystkie przedszkolaki oglądały prezentację multimedialną na temat „Prowadzenie obserwacji przyrody w terenie” – metodą projektów przeprowadzonej przez dzieci z grupy IV podczas pobytu w parku, spacerów
w pobliży przedszkola, wycieczki nad oczko wodne i do sklepu zielarskiego oraz w czasie zakładania zielnika w kąciku przyrody. Po prezentacji dzieci oglądały wyhodowane przez „Starszaki” zioła, poznały rolę ziół jako dodatku smakowego potraw i źródło witamin.
Po wspólnej zabawie przy piosence „Moja Planeta” odbyła się degustacja przygotowanych potraw z dodatkiem wyhodowanych ziół: pomidorek z mozzarellą i bazylią, kanapeczki
z twarożkiem i miętą, galaretka z gruszką i tymiankiem, woda z melisą i cytryną.

Obserwacja przyrody (1)  Obserwacja przyrody (2)  Obserwacja przyrody (3)

Obserwacja przyrody (4)  Obserwacja przyrody (5)  Obserwacja przyrody (6)

Piątek – 24 kwiecień
Spotkanie wszystkich grup w sali gimnastycznej – podsumowanie projektów. Oglądanie teatrzyku sylwet „Na ratunek naszej Ziemi”, wspólna zabawa przy piosence „Moja Planeta”, wręczenie wszystkim przedszkolakom za sumienną i zaangażowaną pracę
z zakresu ekologii legitymacji „Małego ekologa”, odśpiewanie hymnu ekologicznego „Ekologia”.
   

Podsumowanie programu (1)  Podsumowanie programu (2)  Podsumowanie programu (3)